Dnia 2 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie odbyła się konferencja w ramach projektu „Health education for life – Wychowanie zdrowotne nacałe życie”. Jest on realizowany w ramach programu Erasmus +, KA2 – współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.
Otwarcia konferencji dokonał koordynator projektu – Pan Janusz Salamończyk, witając wszystkich uczestników spotkania, a szczególnie: Pana Wojciecha Konarskiego – Starostę Powiatu Gryfińskiego, Pana Jerzego Milera – Wicestarostę Powiatu Gryfińskiego, Pana Adama Karpiaka – lekarza medycyny pracy, Panią Iwonę Andrzejak – dietetyk oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Douzelage i mediów, Dyrekcję ZSP w Chojnie i zespół ds. realizacji projektu.
Następnie przedstawiony został cel projektu, partnerzy oraz to, co będzie efektem (produktem) projektu; platforma internetowa, która zapewni dostęp do informacji dotyczących metod prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych m.in scenariusze lekcji, quizy i gry, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Powstanie ponadto zeszyt ćwiczeń z kwestionariuszami ankiet, testami i krzyżówkami, który będzie wykorzystywany jako materiały dydaktyczne podczas lekcji.
W trakcie konferencji Pani Karolina Kubowicz przedstawiła prezentację pt. „Edukacja zdrowotna w szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce”. Prezentacja dotyczyła miejsca i statusu edukacji zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce. W prezentacji zostały przedstawione korzyści w zakresie edukacji zdrowotnej wynikające z wprowadzonej w 2008 r. nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Omówione zostały również powody, dla których istnieje uzasadnienie potrzeby intensyfikacji edukacji zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych, zwłaszcza ukierunkowanej na rozwijanie umiejętności życiowych młodzieży.
Po zakończeniu prezentacji Pan Janusz Cezary Salamończyk otworzył debatę, w której poruszono takie kwestie jak: Problem odżywiania młodzieży. Dlaczego młodzi ludzie rzadko sięgają po zdrową żywność. Z czego to wynika? Diety stosowane przez młode dziewczyny. Tu wypowiedź Pani Iwony Andrzejak wieloletniej dietetyczki, naświetliła jak wielki jest to problem wśród młodzieży.
Natomiast wypowiedz lekarza medycyny pracy Pana Adama Karpiaka poruszyła temat zwolnień lekarskich po jakie coraz częściej sięgają młodzi ludzie, aby uniknąć wysiłku fizycznego na lekcjach w-fu. Jak często wolą używki typu papierosy niż uprawianie jakiegokolwiek sportu.
Pan Marek Łągiewczyk, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego stwierdził, że w dzisiejszych czasach trzeba prowadzić zajęcia z przesłaniem: Tylko się ruszaj! Bez nacisku, zmuszania na uprawianie koniecznie takiego, a nie innego sportu.
Przedstawione problemy dały podstawę do burzliwej dyskusji, która ujawniła szereg dylematów, z jakimi borykają się młodzi ludzie w szkole w zakresie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i sięgania po wszelkiego rodzaju używek.
Konferencja połączona była również z wystawą plakatów z konkursu ”Profilaktyka oczami uczniów”.
Tak jak organizatorzy konferencji zakładali, spotkanie przyczyniło się do pogłębiania wiedzy, a także wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie zdrowego trybu życia. Dziękujemy wszystkim za przybycie, wzajemne inspiracje i aktywny udział w dyskusji. Jesteśmy pełni nadziei, że ten świetny początek projektu przyniesie przez kolejne lata oczekiwane efekty w postaci pełnego energii i zdrowia społeczeństwa, które rozsądnie dokonuje zdrowotnych wyborów.
Organizatorzy