2-9 maja 2015 r. odbyło się trzecie spotkanie partnerów projektu “Health education for life”, realizowanego przez Powiat Gryfiński, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie ze strony polskiej, miasto Köszeg, Jurisich Miklos Gimnazium w Koszeg, Stowarzyszenie Miast Partnerskich z Koszeg ze strony węgierskiej oraz region Konya, szkoła średnia i organizacja pozarządowa z Konya ze strony tureckiej, w ramach programu Erasmus+.
10. osobowe grupy reprezentujące strony projektu spotkały się w Konyi, największym mieście w Turcji. Głównym celem pobytu było szkolenie z platformy edukacyjnej. Szkolenie prowadziła mgr Kamila Góra, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, która przedstawiła możliwości wykorzystania platformy. W ramach pięciodniowego szkolenia poznaliśmy, w jaki sposób tworzy się na platformie e-learningowej jednostki lekcyjne, moduły lekcji oraz testy, ankiety i krzyżówki. W ramach ćwiczeń tworzyliśmy przykładowe lekcje z wykorzystaniem modułów m.in. YouTube, czatu. Zostaliśmy zapoznani z technikami śledzenia postępów, tworzeniem statystyk lekcji oraz statystyk użytkowników. W trakcie szkolenia mieliśmy okazję poznać nauczycieli z krajów partnerskich projektu i wymienić się doświadczeniami. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia „Obsługa platformy internetowej” w ramach projektu „Health education for life”.
W czasie pobytu w Turcji poznaliśmy kulturę, architekturę ze wspaniałymi zabytkami seldużyckimi oraz osmańskimi, a także tradycyjne potrawy kuchni regionalnej.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kapadocję – historyczną krainę w tureckiej Anatolii, znaną przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach.
Zwiedziliśmy Muzeum Mevleny, wielkiego tureckiego myśliciela i mistyka, założyciela zakonu tańczących derwiszy, pierwsze interaktywne centrum nauki w Turcji, a także Ogród Japoński. Odwiedziliśmy również partnerską szkołę Selcuklu Ataturk Anadolu Lisesi, w której pracują nauczyciele – uczestnicy projektu. Obserwowaliśmy lekcje, rozmawialiśmy z nauczycielami oraz uczniami na temat organizacji pracy w ich szkole.
Spotkaliśmy się również z wiceburmistrzem miasta Sefa CETIN odpowiedzialnym za kulturę i edukację w regionie Konya.
Rozegraliśmy mecz piłki siatkowej gospodarze vs goście, który zakończył się zwycięstwem drużyny gości.
Nasza przygoda z Turcją była egzotyczna, obfitowała w wiele zaskakujących momentów, a wrażenia, których dostarczyła na długo zapadną w naszej pamięci.