Wydarzenie upowszechniające produkt intelektualny projektu „Health education for  life”, jakim jest platforma edukacyjna, rozpoczęło się dnia 11 czerwca 2015 r. wczesnym przyjazdem grupy tureckiej i późnym przyjazdem grupy węgierskiej do Chojny. Po obiedzie Goście z Turcji wybrali się wraz z nauczycielami na wycieczkę w Rejon Pamięci Narodowej – do Cedyni, Siekierek oraz do Morynia. W Cedyni grupa wspięła się na górę Czcibora oraz  obejrzała wizerunek przedstawiający bitwę z czasów Mieszka I. Zagraniczni goście wysłuchali historii, której upamiętnieniem jest pomnik przedstawiający białego orła wzbijającego się w przestworza.

Przebieg wydarzenia

Następnym punktem wycieczki był cmentarz żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w  Siekierkach. Goście z Turcji usłyszeli o działaniach wojennych w tym rejonie, zwiedzili cmentarz ze zbiorowymi mogiłami, zapoznali się z symboliką Krzyży Grunwaldu oraz  pomnika, składającego się z obelisku, dwóch nagich mieczy oraz matki z dzieckiem na  ręku.
Po tej niezwykłej lekcji historii z początków Państwa Polskiego oraz historii bardziej nam współczesnej, grupa wybrała się do nowoczesnego rejonu wypoczynkowego w Moryniu. Goście wraz z nauczycielami obejrzeli „Aleję Gwiazd Plejstocenu” – rzeźby prehistorycznych zwierząt, które żyły na tych terenach, i których kości zostały tu odnalezione. Spacer promenadą nad jeziorem moryńskim do rynku oraz poczęstunek w miejscowej lodziarni, stanowiły doskonały wypoczynek i dobre zakończenie pełnego wrażeń dnia.
Główne działania miały miejsce dnia 12 czerwca 2015 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, poza grupą turecką i węgierską, gościł u siebie osoby z  Niemiec, Francji, nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie, pracowników instytucji i nauczycieli z gmin Chojna, Trzcińsko – Zdrój, Cedynia, Moryń i  Gryfino. Celem tego międzynarodowego spotkania było upowszechnienie platformy edukacyjnej, która została wdrożona przez szkołę, jako produkt intelektualny, w ramach projektu „Health education for life” ( „Wychowanie zdrowotne przez całe życie”) z Programu Erasmus+ poprzez prezentację platformy wszystkim zaproszonym gościom.

Przebieg wydarzenia

Platforma to system komputerowy, pozwalający organizować i wspomagać nauczanie przez  Internet. Do podstawowych jej zadań należy gromadzenie materiałów dydaktycznych, organizowanie ich i udostępnianie uczniom przez Internet. Materiały dydaktyczne gromadzone są na platformie i opracowywane przez grupę nauczycieli z Polski, Turcji i  Węgier. Scenariusze, konspekty, quizy, testy zamieszczane są w językach: angielskim, polskim, tureckim, węgierskim, i wszystkie dotyczą edukacji prozdrowotnej. Ze  zgromadzonych materiałów można tworzyć większe jednostki dydaktyczne, tzw. kursy. Platforma pozwala stworzyć taki kurs, odpowiednio zaprojektować jego stronę i układ materiałów.

Przebieg wydarzenia

Dzięki organizacji wydarzenia upowszechniającego platformę, możliwa była prezentacja podstawowych funkcji systemu, przedstawienie najistotniejszych jego zalet oraz zapoznanie się z przykładowymi materiałami zamieszczonymi na platformie. Prezentację prowadził administrator platformy, pani Kamila Góra, oraz nauczyciele języków obcych w roli tłumaczy.
Zagraniczni goście zwiedzili ponadto szkołę – mieli szansę zapoznania się  z  możliwościami, które szkoła oferuje, dowiedzieli się o jej strukturze organizacyjnej, zwiedzili pracownie szkolne: hotelik, salon maturzystów, salę kinową, podziwiali izbę pamięci i ogród europejski, jak również uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych prowadzonych z  wykorzystaniem platformy. Zwiedzanie szkoły zakończyło się poczęstunkiem w pracowni gastronomicznej.

Przebieg wydarzenia

Po prezentacji produktu intelektualnego oraz towarzyszących jej innych działaniach, uczestnicy spotkania udali się na obiad do restauracji Piastowska.
Kolejną atrakcją przygotowaną dla gości z Turcji i Węgier był wyjazd do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Towarzyszyli im również chętni pracownicy szkoły. O  tej  porze roku ogród jest niezwykle pięknym miejscem, które przyciąga wielu turystów. Szczególnym uznaniem wśród gości cieszyły się wiekowe drzewa oraz pawie towarzyszące im w przerwie na kawę. W zachwyt wprawiała również moc zapachów, unoszących się  z  jeszcze kwitnących gatunków kwiatów. Z opinii naszych gości można było wywnioskować, iż zapewnienie popołudniowego relaksu w takiej formie było niezwykle trafnym pomysłem.

Przebieg wydarzenia

Wydarzenie upowszechniające produkt intelektualny projektu było doskonałą okazją do promocji szkoły w środowisku lokalnym i międzynarodowym oraz do wymiany poglądów i doświadczeń w celu zapewnienia jak najlepszej jakości rozwoju oświaty.

mgr Joanna Gorska