Z początkiem grudnia Biuro Kształcenia Zawodowego Krajowego Centrum Europass Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zainicjowało cykl spotkań w formule on-line pt. „Piątki z ECVET: ECVET praktycznie”. Do udziału w tych spotkaniach zaproszono beneficjentów, którzy realizowali projekty mobilności zawodowej z zastosowaniem zasad i elementów systemu ECVET. ECVET – Europejski system akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (European Credit System for Vocational Eduaction and Training) jest jednym z narzędzi polityki Unii Europejskiej na rzecz uczenia się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej. Został zaprojektowany, aby wspierać przenoszenie, akumulowanie oraz uznawanie osiągnięć edukacyjnych osób chcących uzyskać kwalifikacje. „Piątki z ECVET” dedykowane są koordynatorom i nauczycielom ze szkół, które realizują projekty w „zawodowym” komponencie programu Erasmus+ oraz POWER-VET, a ich głównym celem jest wymiana doświadczeń, prezentacja różnych podejść i zastosowań założeń ECVET podczas realizacji staży zagranicznych, prezentacja dokumentów, materiałów, programów już zrealizowanych staży opartych na założeniach ECVET.

Pierwsze spotkanie, inicjujące cykl, odbyło się 1 grudnia 2020 r. swoje wystąpienia mieli Pani Karolina Dołomisiewicz i Pan Tomasz Marmaj.

W kolejny piątek 4 grudnia 2020 r. prelegentem z ramienia naszej szkoły była Pani Kamila Góra, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych, która w prezentacji multimedialnej przedstawiła opracowanie dokumentów Ecvet w oparciu o zawód „technik informatyk”. Swoje wystąpienie rozpoczęła od zaprezentowania szkoły, zawodów w jakich kształcą się uczniowie oraz projektów mobilności zawodowych, które ZSP zrealizował od 2006 roku. Przedstawiła firmy, w których staże odbywali uczniowie, opowiedziała o stażach nauczycieli za granicą oraz o wizytach zagranicznych pracodawców w ZSP. Następnie przeszła do dokumentacji Ecvet. Opowiedziała o procesie przygotowania dokumentów oraz o podziale obowiązków przy pracy nad nimi, od podpisania umowy finansowej, porozumienia o partnerstwie, przez przygotowania porozumienia o programie zajęć, podpisanie umów z uczestnikami staży, do walidacji i uznania. Swoje wystąpienie zakończyła udzielaniem odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez uczestników spotkania, którzy z zainteresowaniem obejrzeli prezentację.

Link do prezentacji: