30 listopada 2015 r. w auli Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, odbyła się konferencja „ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe”.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele szkół, przedsiębiorstw oraz organizacji i  instytucji związanych z  kształceniem zawodowym. Spotkanie zostało zorganizowane przez FRSE w  Warszawie wraz z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Szczecin. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w  Chojnie reprezentował pan Janusz Salamończyk, pani Kamila Góra oraz uczennice: Agata Płocha, Dagmara Mastela z opiekunem, panią Gabrielą Lasowską.

Konferencję rozpoczął konsultant regionalny, Waldemar Kryjewski, przybliżając uczestnikom cele, założenia oraz możliwości aplikowania w Programie ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe w roku 2016.

Następnie w ramach prezentacji dobrych praktyk w regionie, koordynator do spraw realizacji projektów międzynarodowych ZSP w Chojnie, pan Janusz Salamończyk, przedstawił prezentację multimedialną, dzieląc się wiedzą, doświadczeniem i wypracowanymi rozwiązaniami z realizowanych projektów w latach 2006-2015 w naszej szkole (np. „Staże hotelarzy”, „Staże gastronomów”, „Staże w europejskich hotelach” programu Leonardo da Vinci, „Od praktyki do pracy” projektprogramu Erasmus+).

Została również przygotowana i zaprezentowana podczas spotkania wystawa antyram oraz dokumentacji ECVET i produktów z realizacji projektów: broszury, ulotki, zakładki.

W części dyskusyjnej nasze uczennice, które odbywały staże w hotelach i restauracjach na Malcie i w Anglii, odpowiadały na pytania dotyczące praktyk. Pytania dotyczyły zakwaterowania, bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, godzin i warunków pracy oraz czasu wolnego. Dzięki tej wiedzy szkoły, które zamierzają przystąpić do programu Erasmus+ rozwiały pewne wątpliwości i wzbogaciły swoją wiedzę na nurtujące pytania.