Europejski Tydzień Młodzieży, organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej, to  szansa dla młodych osób na zaprezentowanie swoich poglądów, czyli głos młodzieży w  sprawach dla nich istotnych, słyszalny na różnych poziomachlokalnym, regionalnym, krajowym i w końcu europejskim. Tegoroczna, czyli siódma edycja ETM, odbyła się w całej Europie w dniach od 27 kwietnia do 10 maja. W ramach ETM 2015 zaplanowano szereg różnorodnych wydarzeń i działań we wszystkich 33 krajach uczestniczących w programie Unii Europejskiej Erasmus+. Najważniejszym wydarzeniem w Polsce, które odbyło się  w  ramach ETM w Gdańsku dnia 5 maja 2015 r. w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, było Ogólnopolskie Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny”. Wzięło w nim udział około 400 osób, w tym czterech przedstawicieli ZSP w Chojnie: pan mgr Janusz Cezary Salamończyk, kierownik gospodarczy – pan Rafał Czubik oraz uczniowie z klasy II b LO: Mikołaj Gajowski i Mikołaj Daszkiewicz.

Oprócz debaty pt. „jEsTeM aktywny zawodowo i społecznie wyzwania i potrzeby młodych ludzi”, młodzież z opiekunami miała okazję odwiedzić stoiska, gdzie prezentowano rezultaty projektów edukacyjnych oraz mogła uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych nt.  programu Erasmus+. Efektywna komunikacja, otwartość na uczenie się i rozwój, znajomość języków obcych, doświadczenie zawodowe i społeczne zdobywane w wieku młodzieńczym – to zdaniem uczestników Ogólnopolskiego Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny zawodowo i społecznie” najważniejsze kompetencje, jakie powinni posiadać zatrudniani do pracy absolwenci.

Całość spotkania została uświetniona występem wybitnej pianistki z Gdańska, studentki, której koncertu fortepianowego mieliśmy przyjemność wysłuchać.

Koordynacją Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Polsce zajmuje się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ wraz ze Stowarzyszeniem Morena w Gdańsku. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Komisji Europejskiej, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Komisji Europejskiej, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Narodowego Centrum Kultury.

Mikołaj Gajowski z kl. II b LO