W dniu 12 czerwca 2013 r., w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie odbyła sie konferencja poświęcona upowszechnianiu rezultatów Programu „Uczenie się przez całe życie” – „Comenius”, „Leonardo da Vinci”, „eTwinning”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie wspólnie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele szkół, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, uczniowie i przedstawiciele organizacji pozarządowych. W konferencji wzięły udział m.in. szkoły, które w latach 2007 – 2013 realizowały projekty w ramach programów „Comenius”, „Leonardo da Vinci” i „eTwinning”.

Swoje osiągnięcia oraz wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie zaprezentował również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Szkolny koordynator projektów międzynarodowych pan J. Salamończyk, przedstawił realizowane w szkole od 2006 r. projekty Leonardo da Vinci, jako przykład dobrej praktyki. Prezentacja multimedialna przedstawiona podczas konferencji spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły licznie zadawane pytania.

Spotkaniu towarzyszyła także wystawa, podczas której przedstawiciele zespołu ds. promocji szkoły rozpowszechniali broszury, ulotki z projektów z Programu Młodzież w działaniu i Comenius, które były realizowane w ZSP Nr 1 w Chojnie oraz wytworzone w projektach produkty.

Rok 2013, to ostatni rok programów “Uczenie się przez całe życie” w edycji 2007-2013 oraz rozpoczęcie nowej edycji edukacyjnych programów unijnych na lata 2014 – 2020.
Konferencja była okazją dla podsumowania dotychczasowych doświadczeń z międzynarodowymi programami edukacyjnymi.

mgr Karolina Kubowicz