W dniach od 6 do 13 czerwca 2021 r. w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, dziesięcioro uczestników projektu i jeden nauczyciel wzięli udział w przedsięwzięciu ,,Cyfrowy obywatel w cyfrowym świecie” w miejscowości Arcos de Valdevez w Portugalii. Celem projektu było porównanie procesu cyfryzacji w  Polsce i Portugalii, a także omówienie zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi.

Przedstawienie zagrożeń

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z dyrekcją Escola Profissional do Alto Lima, która nas gościła i integracji z tutejszą młodzieżą. Udaliśmy się na wycieczkę krajoznawczą, na  której mieliśmy okazję zapoznać się z rówieśnikami w miłej atmosferze, w pięknych okolicznościach przyrody parku narodowego.

Spotkanie z dyrekcją

W ramach projektu prowadziliśmy zajęcia warsztatowe, osadzone w tematyce projektu. Na  początku zaznajomiliśmy Portugalczyków z naszym krajem, pokazując im prezentację o  Polsce, polskim systemie edukacji i krótki film do nauki języka polskiego. Portugalscy uczniowie oprowadzili nas po szkole. Następnie prowadziliśmy lekcje dotyczące e – usług oraz tego jak możemy je wykorzystać. Rozmawialiśmy o tym, jak być bezpiecznym w sieci i  czego nie powinno się robić w Internecie. Ponadto tematami naszych zajęć były ochrona wizerunku w sieci, porównanie procesu cyfryzacji w naszych dwóch krajach oraz przyszłość Internetu. W trakcie zajęć, pracując w grupach, robiliśmy mapy myśli, plakaty i inne zadania związane z tematami. Rozwiązywaliśmy quizy, które miały sprawdzić, jaką wiedzę wynieśliśmy z warsztatów. Jak na projekt związany z cyfryzacją korzystaliśmy z wielu rozwiązań cyfrowych, m.in. do przeprowadzania ankiet czy zbierania wypowiedzi.

Zdjęcie grupowe

Nasz wyjazd to nie tylko praca. W ramach projektu mieliśmy zaplanowany czas na  zwiedzanie portugalskich miast, takich jak Porto i Braga. Poznaliśmy historyczne zabytki Portugalii i tutejszą kuchnię. Podczas pobytu nie zabrakło także wycieczki nad ocean i nauki surfowania. Na koniec projektu podsumowaliśmy ankietę na temat cyfryzacji społeczeństwa w Portugalii i Polsce, a także dyskutowaliśmy na temat przyszłości Internetu i możliwego rozwoju e – usług.

Zdjęcie grupowe

Wyjazd okazał się bardzo przyjemny i ciekawy. Udało nam się zrealizować wszystkie tematy, a sam wyjazd pomógł nam wzbogacić naszą wiedzę i rozwinąć nasze umiejętności.

Zdjęcie grupowe

Zrozumieliśmy jak wiele korzyści czerpiemy z użytkowania Internetu, ale także dowiedzieliśmy się jak wiele niebezpieczeństw czyha w sieci. Dodatkowo mogliśmy doskonalić swoje umiejętności, np. prezentacji, pracy w grupie czy interpersonalne.

Opiekunem wyjazdu był Pan Leszek Lejman.

Uczestnicy projektu:

Jakub Andrzejczyk, Magda Braszka, Nikola Hołota, Malwina Kalandyk, Oskar Klęczar, Filip Rosochacki, Oliwia Sugier, Natan Szybowski, Michał Wańczurowski, Kacper Wąsik.