W dniach 8-11.06.2012r. miał miejsce wyjazd grupy dziesięciorga uczniów naszej szkoły do czeskiego miasta Susice. Była to część projektu „Postaw na kobiety” realizowanego przez naszą szkołę w ramach programu „Młodzież w działaniu” akcji 1.2. Partnerami w realizacji tego projektu była grupa uczniów z Czech, a sam wyjazd miał na celu porównanie i zaprezentowanie zebranych wcześniej danych na temat sytuacji kobiet w naszych lokalnych społecznościach.

Podróż polskiej grupy rozpoczęła się o godzinie 8:00. Trwała ona ok. 11 godzin wliczając ok. półgodzinną przerwę na lunch oraz krótkie postoje w czasie drogi. Po przyjeździe do Susic, chwilę przed 19:00 miało miejsce pierwsze spotkanie z grupą czeską po czym wszyscy udali się na kolację. Po posiłku uczestnicy udali się do domów wraz ze swoimi partnerami.

Kolacja

Drugiego dnia, o godzinie 9:00 uczestnicy zebrali się w ratuszu miejskim gdzie miało miejsce zaprezentowanie wyników prac przewidzianych w projekcie, m.in. danych dotyczących obecności kobiet z życiu publicznym naszych lokalnych społeczności. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni wcześniej goście oraz przedstawicielki miejscowej grupy kobiet sukcesu, zastępca burmistrza miasta Susice oraz członkini czeskiego Senatu.
Po spotkaniu Czesi oprowadzili polską młodzież po miasteczku. O godzinie 12:00 miał miejsce lunch po którym cała grupa udała się na wycieczkę w góry. Celem było zdobycie wzgórza Svatobor co okazało się nie lada wyzwaniem. Początkowo podejście jest dość łagodne a ścieżka szeroka jednak w miarę zbliżania się do szczytu ścieżka zwęża się a zbocza stają się bardzo strome. Po dojściu na szczyt wszyscy byli wyczerpani ale widok okolicy rekompensował cały wysiłek. Zejście to już czysta przyjemność choć i ono nie należy do najłatwiejszych. Po powrocie z gór uczestnicy dostali ok. godzinę czasu wolnego a następnie o godzinie 18:00 miała miejsce kolacja po której wszyscy udali się do domów.

Prezentacja wyników
zdobycie wzgórza Svatobor
Zdjęcie grupowe

Trzeci dzień przywitał uczestników intensywnymi opadami deszczu. W związku z tym zaplanowana na ten dzień wycieczka w góry Sumava nie mogła dojść do skutku. Zamiast tego uczestnicy spędzili przedpołudnie w szkole poznając się lepiej i korzystając z rozrywek tam dostępnych. Po południu przewidziano wycieczkę do zamku Kasperk, który leży ok. 15 km od Susic, jednak zanim uczestnicy zaczęli wspinać się na zamkowe wzgórze zjedli lunch u jego podnóża. Zamek ten został wybudowany przez Karola IV w XIV wieku i jest to najwyżej położony zamek w Republice Czeskiej. Grupa miała okazję zwiedzić wnętrza zamku, dowiedzieć się więcej o historii zamku oraz o samym Karolu IV. Pani przewodnik zaprowadziła nas również na jedną z zamkowych wież z których roztacza się zapierający dech w piersiach widok okolicy. Po powrocie wszyscy udali się wraz ze swoimi partnerami do domów.

Zwiedzanie zamku

Czwartego dnia wszyscy uczestnicy zarówno Polacy jaki i Czesi stawili się o godzinie 8:00 pod hotelem, w którym nocowali opiekunowie i wyruszyli w drogę powrotną do Chojny gdzie miała zacząć się kolejna część projektu. Podróż powrotna była nieco krótsza i trwała ok. 9 godzin. Również teraz w czasie drogi przewidziano czas na lunch i postoje. Pobyt w Czechach pozwolił na nawiązanie nowych znajomości a uczestnicy na pewno miło będą wspominali czas tam spędzony.