W ramach projektu “Game Based Learning For Development Of Problem Solving Skills”( Nauczanie oparte na grach w celu rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów) Program Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne – w dniach 12 – 15.12.2019 r. w Chojnie odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie w Projekcie (TPM). W spotkaniu uczestniczyli delegaci wszystkich partnerów projektu. Z ramienia koordynatora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie oraz organizacji partnerskich ze Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, ze szkoły Selcuklu Mahmut Sami Ramazanoglu Anadolu Imam Hatip Lisesi z Turcji, z przedsiębiorstwa SMART IDEA Igor Razbornik s.p. ze Słowenii, z administracji oświatowej Konya Il Milli Egitim Mudurlugu z Turcji, ze szkoły Liceul Tehnologic De Transporturi Auto z Rumunii, z instytucji naukowej Sdrujenie Nauchno – Obrazovatelen Tsenter STEAM z Bułgarii oraz ze szkoły Epralima – Escola Proffisional do Alto Lima – C.I.P.R.L. z Portugalii.

Spotkanie miało na celu ustalenie szczegółów pracy nad projektem jak: podział ról oraz zakres prac, ustalenie terminów kolejnych spotkań, szkoleń dla nauczycieli oraz wymiany uczniów, opracowanie regulaminu konkursu na logo projektu, wyznaczenie dat końcowych na zakończenie prac nad Rezultatami Intelektualnymi (IO), omówienie planu upowszechniania wyników projektu w formie strony internetowej projektu oraz platformy eTwinning i omówienie kwestii finansowych związanych z prawidłowym rozliczaniem wydatków w projekcie.

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od powitania gości przez dyrektor szkoły p. Adrianę Salamończyk oraz od przedstawienia gościom szkoły. Wszyscy z dużym zainteresowaniem i podziwem zwiedzili bazę dydaktyczną: budynki, klasy i pracownie szkolne, wyremontowaną salę gimnastyczną, wielofunkcyjny obiekt sportowy wraz z siłownią zewnętrzną, Ogródek Europejski oraz oddaną niedawno do użytku strzelnicą. Następnie wzięli udział w obserwacji lekcji matematyki, geografii, fizyki oraz języka angielskiego, które poprowadzono z wykorzystaniem różnego rodzaju gier.

Po tym nastąpiła inauguracja spotkania, połączona z uroczystym lunchem w restauracji Piastowska. Gości powitał koordynator projektu p. Janusz Salamończyk, po którym głos zabrał zaproszony na uroczystość Starosta Gryfiński p. Wojciech Konarski. Następnie kolejno występowali wszyscy partnerzy przedstawiając swoje organizacje oraz sposoby ich funkcjonowania za pomocą krótkich prezentacji multimedialnych.

Po krótkiej przerwie uczestnicy udali się do budynku szkoły, gdzie rozpoczęli prace nad głównymi celami spotkania. Rozdzielono działania w projekcie, ustalono harmonogram tych działań oraz terminy kolejnych spotkań. Drugi dzień rozpoczął się od analizy Rezultatów Intelektualnych, które należy wytworzyć zgodnie z założeniami projektu. Omówiono dokumenty finansowe oraz plan rozpowszechniania. Ostatnim punktem programu było wręczenie uczestnikom certyfikatów udziału w TPM przez koordynatora projektu oraz pożegnanie gości przed wyjazdem.

Program prac był bardzo napięty, spotkania rozpoczynały się we wczesnych godzinach rannych, natomiast kończyły się późnym popołudniem. Wszystko po to, aby każde zagadnienie omówić najdokładniej i maksymalnie przygotować się do pracy. Mimo zapełnionego terminarza udało się naszym gościom zwiedzić Chojnę, poznać piękno jej zabytków oraz skosztować polskich przysmaków w miejscowych restauracjach. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w naszym mieście, a także w Polsce.

Alicja Linkiewicz