Dnia 23.08.2012 r. w sali kinowej ZSP nr 1 w Chojnie w ramach projektu „Rozmawiaj, tańcz, myśl – realizuj się!” finansowanego przez program „Młodzież w działaniu” oraz koordynowanego przez  Klub Europejski Douzelage, odbyła się debata na temat aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia w społecznościach lokalnych Chojny, Siret i Koszeg, które są miastami partnerskimi. Wzięli w niej udział członkowie Klubu Douzelage, młodzież z Węgier i Rumunii wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście, którymi byli: Pan Jarosław Przygoda – trener i założyciel klubu bokserskiego „Garda” w Chojnie, Pan Rafał Kaliciak – trener drużyny piłkarskiej „Energetyk” w Gryfinie, Pan Janusz Babiarz – trener drużyny piłkarskiej „Odra Chojna”, a także Pani Edyta Kalarus – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Chojnie.

Przebieg debaty

Każda z zaproszonych osób przybliżyła nam rodzaje swojej działalności związanej z propagowaniem dyscyplin sportowych. Dowiedzieliśmy się jak prosperuje dany klub oraz istotne fakty z jego historii. Pani Edyta Kalarus przedstawiła zgromadzonym obszerny program zajęć dodatkowych skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej, które mogą w ten sposób doskonalić swoje umiejętności sportowe. Podkreślała również, że zdrowy tryb życia jest bardzo ważnych dla dzieci, dlatego powinniśmy dbać o ich zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu już od najmłodszych lat. Rozmawialiśmy o możliwościach jakie posiadamy mieszkając w małych miastach, problemach dotyczących założenia i utrzymania placówek sportowych, a także o tym jak zachęcić mieszkańców do korzystania z nich. Okazało się, że jak w Polsce tak i na Węgrzech czy Rumunii istnieją podobieństwa dotyczące liczby finansów przeznaczanych na sport. W większości sponsorami są osoby prywatne, a nie przedstawiciele samorządowi.

Przebieg debaty

Obecny był również trzykrotny Mistrz Polski w walkach bokserskich, podopieczny Pana Jarosława Przygody, 15-letni Eryk Giermak. Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania dotyczące treningów czy tego, jak odnalazł drogę prowadzącą do kariery bokserskiej. Zdaniem założyciela klubu „Trudno znaleźć talent, ale jeszcze trudniej jest go utrzymać”.
Debata z pewnością ukazała nam, że istnieją ludzie, którzy starają się zapewnić nam dostęp do uprawiania sportu, a my jako społeczność powinniśmy z tego korzystać. Choć od dawna wiadomo, że sport to zdrowie, ludzie częściej wybierają siedzenie przed telewizorem czy ekranem komputera.