11-17 czerwca 2023 r. w Mariborze w Słowenii, odbyło się spotkanie partnerów projektu „Career Counselling Practical Approach – Praktyczne podejście do doradztwa zawodowego” z programu Erasmus+. W wizycie udział wzięli: przedstawiciele ZSP w Chojnie, członkowie Stowarzyszenia Douzelage, przedstawiciele firmy P.U.P. „POMOT” w Chojnie, ze Słowenii przedstawiciele przedsiębiorstwa Smart Idea, z Turcji przedstawiciele szkoły Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL oraz stowarzyszenie Çeşitlilik İçinde Birliktelik Derneği, z Węgier przedstawiciele szkoły Kőszeg Lutheran High School i członkowie stowarzyszenia Kőszeg Town Twinning Association oraz z Rumunii Scoala Gimnaziala Petru Musat Siret.

Spotkanie partnerów projektu

Głównym celem LTT, było przygotowanie uczestników szkolenia do korzystania z materiałów dydaktycznych, zamieszczonych na platformie internetowej.Podczas licznych spotkań, omówione zostały terminy mobilności i zadania, które będą do realizacji w drugim roku trwania projektu. Na spotkaniach partnerzy dzielili się doświadczeniami w  zakresie poradnictwa zawodowego w danych krajach. Przedstawiono techniki włączania poradnictwa zawodowego. Omówiono tworzenie kolejnego produktu intelektualnego, tj. przewodnika: poradnictwo zawodowe dla rodziców.Odbyły się praktyczne warsztaty dotyczące pierwszego produktu intelektualnego – platformy internetowej. Uczestnicy zostali zapoznani ze strukturą platformy oraz  możliwością tworzenia testów, urozmaicania ich poprzez wybór typu pytania do wybranych scenariuszy. Ciekawym rozwiązaniem okazały się ćwiczenia interaktywne, w których można połączyć grafikę czy film z tekstem, wykorzystać m.in. łączenie w pary, zmianę kolejności obrazków, wyszukiwanie wyrazów, uzupełnianie luk w zdaniach czy zrobić zadanie metodą przeciągnij i upuść.

Spotkanie partnerów projektu

W ramach podsumowania działań projektu, została dokonana ewaluacja, która odbyła się w urokliwej winnicy w okolicach Mariboru.

Ewaluacja

Po wyczerpujących szkoleniach i warsztatach, uczestnicy projektu w ramach integracji zwiedzili Maribor oraz obejrzeli m.in. najstarszą winorośl na świecie, mającą około 400 lat, która dzięki swojemu wiekowi została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Niezwykle ekscytujący był wjazd gondolami na szczyt pasma górskiego Pohorje, które jest częścią Alp Wschodnich. Z góry roztaczał się zachwycający widok na Maribor, dolinę Drawy oraz winnice. W trakcie spotkań i wycieczek, uczestnicy projektu poznawali tradycje, kulturę Słowenii, podziwiali zabytki oraz krajobrazy kraju.

Wycieczka

mgr Kamila Góra