W ramach projektu „Game Based Learning For Development Of Problem Solving Skills – Nauczanie oparte na grach w celu rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów” Program Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne, w dniach 21-25 lutego 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie odbyło się międzynarodowe spotkanie uczestników projektu. W spotkaniu uczestniczyli partnerzy ze szkoły Selcuklu Mahmut Sami Ramazanoglu Anadolu Imam Hatip Lisesi z Turcji, z przedsiębiorstwa Smart Idea s.p. ze Słowenii, z administracji oświatowej Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü z Turcji, ze szkoły w Portugalii Epralıma – Escola Profıssıonal Do Alto Lıma – Cooperatıva De Interesse Publıco E Responsabılıdade Lımıtada, ze szkoły Liceul Tehnologic De Transporturi Auto z Rumunii. oraz partnerzy z instytucji naukowej Sdrugenie Nauchno Obrazovatelen Center STEAM w Bułgarii. Gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Ponadpodstwowych w Chojnie oraz Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie.

Celem mobilności było zapoznanie uczestników z grami online i tradycyjnymi grami planszowymi, zaproponowanymi przez strony projektu w trakcie jego realizacji oraz testowanie tych gier. Za realizację zajęć w poszczególnych dniach mobilności byli odpowiedzialni liderzy partnerów projektu. Po przeprowadzonych zajęciach wśród uczestników przeprowadzano ankiety ewaluacyjne testowanych gier projektu.

W poniedziałek 21 lutego 2022 r. zajęcia prowadził Gašper  Pongrac ze Słowenii. Celem zajęć prowadzonych przez lidera  strony słoweńskiej  była integracja grupy międzynarodowej, poznanie uczestników. Uczestnicy projektu brali udział w grach i zabawach integracyjnych.

We wtorek 22 lutego zajęcia prowadzili  partnerzy z Bułgarii Natalia Pavlova oraz prof. Dragomir Marchev. Zaprezentowano i testowano grę  rozwijającą kreatywność, wymagającą od uczestników skupienia uwagi i logicznego myślenia „Logical Monsters” oraz aplikację wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość „PlanetARy”.  Testowanie aplikacji „PlanetARy” dało możliwość obejrzenia ciał niebieskich, zbliżenia się do odległych obiektów astronomicznych. Odbyło się również zwiedzanie szkoły. Zagraniczni goście mieli możliwość zapoznania się z infrastrukturą szkoły, wyposażeniem i bazą dydaktyczną.

Kolejne zajęcia były prowadzone przez liderów z Rumunii. Prowadzone gry i zabawy integracyjne miały na celu lepsze poznanie uczestników projektu. Między innymi wypełniano karty BINGO imionami rówieśników pasującymi do podanych opisów.

Poranne zajęcia 23 lutego prowadziła grupa z Turcji. Podczas sesji testowano tradycyjne gry planszowe takie jak: Scrabble, Dixit, Ubongo oraz Warcaby. W przerwach, przy tureckiej muzyce, odbywały się zabawy integracyjne. Po południu zorganizowana została wycieczka do Szczecina. Główne jej punkty to Muzeum Techniki i Komunikacji, Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonia oraz Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła.

Kolejny dzień projektu, 24 lutego poświęcony był grom edukacyjnym online. Bardzo ciekawą sesją okazały się zajęcia prowadzone w tym dniu przez szkoleniowca z Gliwic, specjalistkę od gier i gamifikacji panią Agnieszkę Bilską. Aplikacja „Actionbound” do tworzenia gier terenowych, którą min. poznała młodzież została wykorzystana do przeprowadzenia, kolejnego dnia, konkursu drużynowego polegającego na stworzeniu najciekawszej gry terenowej.

Piątek 25 lutego, ostatni dzień projektu to czas konkursów i rywalizacji, praktycznego wykorzystania nabytych wiadomości i umiejętności. Podczas konkursu na grę terenową uczniowie w 4-osobowych grupach projektowali grę online z wykorzystaniem poznanej aplikacji „Actionbound”. Prace konkursowe oceniało Jurry, którego członkami byli nauczyciele z poszczególnych państw. Najwyżej oceniono grę przygotowaną przez jedną z grup tureckich. Konkurs wygrała grupa z Turcji w składzie: Hayrunnisa Badem, Elif Berra İzi, Mahmut Sami Özkan oraz Hasan Fatih Orman.

Piątego dnia odbył się również Turniej Rummicub, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Po zaciętej walce w finale zmierzyli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie. W ostatecznej rozgrywce Fabian Kiciński pokonał Szymona Parczewskiego.

Podsumowaniem mobilności była wspólna kolacja, podczas której wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa. Kolację uświetniła degustacja tradycyjnych tureckich przekąsek.

mgr Agnieszka Bylewska