W ramach projektu  “Career counselling – practical approach”/„Praktyczne podejście do doradztwa zawodowego” program Erasmus+ w dniach 22–25.09.2022 r. w  Chojnie odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerów (Transnational Project Meeting). W spotkaniu uczestniczyli delegaci wszystkich partnerów projektu. Z ramienia koordynatora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie oraz organizacji partnerskich ze Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, przedsiębiorstwa PUP Pomot w Chojnie, ze szkoły Selcuklu Mahmut Sami Ramazanoglu Anadolu Imam Hatip Lisesi oraz stowarzyszenia Cesitlilik Icinde Birliktelik Dernegi z Turcji, z przedsiębiorstwa SMART IDEA Igor Razbornik s.p. ze Słowenii, z  administracji oświatowej Konya Il Milli Egitim Mudurlugu z Turcji. Wizyta rozpoczęła się rejestracją uczestników spotkania oraz zwiedzaniem całej szkoły. Wszyscy z zainteresowaniem i  podziwem zwiedzili bazę dydaktyczną: budynki, klasy i pracownie szkolne, salę gimnastyczną, wielofunkcyjny obiekt sportowy wraz z siłownią zewnętrzną, Ogródek Europejski oraz strzelnice.

Po zwiedzaniu szkoły goście wzięli udział w obserwacji lekcji biologii z elementami kryminalistyki, matematyki, informatyki, gastronomii i hotelarstwa. Brali aktywny udział w zajęciach. Mieli możliwość porównania edukacji w Polsce oraz w swoim kraju.

Następnie odbyło się spotkanie inauguracyjne, które rozpoczęło się przywitaniem gości przez Starostę Gryfińskiego Pana Wojciecha Konarskiego, Dyrektor ZSP w Chojnie Panią Adrianę Salamończyk oraz koordynatora projektów Pana Janusza Salamończyka. Wszyscy partnerzy projektu zapoznali się z celami i działaniami projektu. Każdy przedstawił prezentacje multimedialne na temat swojej organizacji oraz sposobach jej funkcjonowania i pokrótce o niej opowiedział. Po spotkaniu udali się wspólnie na lunch.

Po posiłku uczestnicy udali się do sali maturzystów, gdzie rozpoczęli debatę nad głównymi celami projektu. Rozdzielono działania w projekcie, ustalono harmonogram działań na rok 2023 oraz omówione zostały pakiety projektu i rezultaty intelektualne, które należy wytworzyć zgodnie z założeniami projektu. Program spotkania był napięty i obrady trwały do późnego popołudnia.

Kolejnego dnia partnerzy spotkali się w ZSP w Chojnie i rozmawiali o platformie internetowej projektu, jej zarządzaniu oraz funkcjonowaniu. Czas poświęcili również na omówienie spraw oraz dokumentów finansowych. Po spotkaniu, które trwało do wieczora, obyła się uroczysta, pożegnalna kolacja w restauracji Premier Cru, na której Pani Dyrektor Adriana Salamończyk wręczyła każdemu uczestnikowi certyfikat oraz mały upominek.

Natalia Łuszczek