Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, kształcący się w zawodach technik informatyk, technik hotelarstwa oraz mechanik pojazdów samochodowych w terminie od 24 kwietnia do 21 maja 2023 r., realizowali czterotygodniowe praktyki zawodowe w Siret (Rumunia). Uczeń klasy 4BI technikum informatycznego Kamil Bielak realizował praktykę zawodową w firmie Mobileader Solutions Srl – GSM Siret.

Uczeń klasy 4BI technikum informatycznego Piotr Pośniak odbywał praktykę zawodową w placówce Scoala Gimnaziala “Petru Musat” w Siret.

Uczniowie Radosław Cichowski klasa 3PDW oraz Jakub Sowul klasa 3MM szkoły branżowej I stopnia realizowali praktykę zawodową w warsztacie samochodowym SC TOTAL SRL w Siret.

Uczniowie Jakub Skrzypek klasa 4HŻ oraz Hubert Domisiewicz klasa 3HŻ technikum hotelarstwa odbywali praktykę zawodową w The Frontier Hotel.

Praktyki zawodowe realizowane były zgodnie z Porozumieniem o programie zajęć edukacyjnych w ramach mobilności programu Erasmus+ podpisanym przez organizacje wysyłającą i przyjmującą. Podczas stażu za granicą uczniowie byli objęci merytorycznym wsparciem opiekunów praktyk z instytucji przyjmujących.

Opiekunem towarzyszącym uczniom podczas stażu był nauczyciel ZSP w Chojnie Janusz Cezary Salamończyk.

Podróż do Rumunii rozpoczęła się 22 kwietnia z noclegiem w Koszycach (Słowacja). Następnego dnia uczniowie zostali zakwaterowani w hotelu The Frontier Hotel w Siret. Praktykanci pracujący w hotelu zajmowali się przygotowywaniem śniadań oraz kaw, serwowaniem dań na sali restauracyjnej, sprzątaniem pokoi hotelowych i obsługą gości na recepcji.

Stażyści warsztatu samochodowego zajmowali się diagnostyką oraz naprawą pojazdów samochodowych, wymianą elementów takich jak filtry, opony i drążki kierownicze wraz z ich końcówkami. Dbali również o porządek w miejscu pracy.

Piotr Pośniak pracujący w szkole pomagał w konserwacji sprzętu komputerowego w pracowniach informatycznych. Zajmował się również modernizacją strony internetowej szkoły oraz administrowaniem bazą danych. Miał też okazję integracji z uczniami. Kamil Bielak pracujący w firmie GSM zajmował się naprawą i modernizacją telefonów komórkowych a także zarządzał bazą danych i administrował stroną internetową serwisu.

Podczas pobytu w Rumunii w czasie wolnym od pracy realizowany był program kulturowy. Tibi Rotaru, przedstawiciel stowarzyszenia Douzelage w Siret oprowadzał uczniów po historycznym mieście Siret, łączącym wiele kultur. Zwiedzili oni miejsca takie jak kościół prawosławny, rzymskokatolicki, średniowieczny cmentarz i azyl żydowski.

W niedzielę 30 kwietnia uczniowie pojechali do monastyru w Sucevița. Jest to obronna konstrukcja z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zmartwychwstania znajdująca się w miejscowości Suczewica w Rumunii, położonej na Bukowinie. Cerkiew jest jedną z ostatnich malowanych cerkwi Bukowiny, w 2010 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie mieli również okazję dwukrotnie odwiedzić miasto Rădăuți, w którym odbywał się targ oraz mogli spróbować lokalnej kuchni.

W sobotę 6 maja odbyła się wycieczka do Suczawy, która obejmowała zakupy w galerii handlowej, spróbowanie lokalnego grilla i wystawę psów. Niedzielą 7 maja uczniowie zwiedzili kolejny monastyr Voronet pod wezwaniem św. Jerzego, przy którym mogli kupić pamiątki. Ten obiekt również został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

9 maja uczniowie z opiekunem w towarzystwie Tibi Rotaru udali się na cotygodniowy targ w mieście Siret, na którym spróbowali tradycyjnej potrawy „mici” oraz mieli okazję zakupienia świeżych owoców, warzyw oraz różnorodnych towarów oferowanych przez lokalną społeczność.

10 maja stażyści obejrzeli występy utalentowanej młodzieży w Domu Kultury w Siret. Mogli podziwiać grę na różnych instrumentach, taniec, śpiew oraz balet.

W sobotę 13 maja praktykanci zwiedzili kopalnię soli we wsi Cacica. Miejscowość słynie z dużej społeczności polskiej. Znajduje się tam kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany przez Polaków, a przed nim stoi pomnik papieża Jana Pawła II.

14 maja w Niedzielę uczniowie z opiekunem pojechali na wspólną pizzę do restauracji Antique w mieście Rădăuți.