Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, kształcący się w zawodzie technik budownictwa oraz technik hotelarstwa, w terminie od 25 kwietnia do 22 maja 2022 r., realizowali czterotygodniowe praktyki zawodowe w Kőszeg na Węgrzech. Uczniowie technikum budowlanego Maciej Koster, Mikołaj Pasternak, Kamil Sakwa z klasy 3BIp oraz Karol Bosak z klasy 3BIg, realizowali praktykę zawodową w firmie budowlanej Szárnyas Kft, zajmującej się wykonywaniem robót ogólnobudowlanych.

Uczennice technikum hotelarskiego Zuzanna Kowalska z klasy 3HŻp oraz Daria Nagaj z klasy 3HŻg, odbywały praktykę zawodową w Kőszeg Lutheran Highs School – Harangtorony Szálló – Hotelu świadczącym usługi noclegowe i gastronomiczne.

Praktyki zawodowe realizowane były zgodnie z Porozumieniem o programie zajęć edukacyjnych w ramach mobilności programu Erasmus+ podpisanym przez organizacje wysyłającą i przyjmującą. Podczas stażu za granicą uczniowie byli objęci merytorycznym wsparciem opiekunów praktyk z instytucji przyjmujących. Uczniowie odbywający praktykę w firmie budowlanej zajmowali się m.in. układaniem kostki brukowej, montowaniem profili aluminiowych, montowaniem regipsów na ścianach i suficie, montowaniem izolacji budowlanych, murowaniem konstrukcji budowlanych.

Uczennice odbywające praktykę w hotelu zajmowały się m.in. utrzymywaniem czystości i porządku w pokojach mieszkalnych oraz częściach wspólnych hotelu, przygotowywaniem sali gastronomicznej poprzez nakrywanie do stołu, dobór zastawy oraz aranżacji miejsca do śniadania.

Podczas pobytu na Węgrzech, w czasie wolnym od pracy realizowany był program kulturowy. Uczniowie wraz z opiekunem zwiedzali zabytkowe miasto Kőszeg z polskim przewodnikiem, byli w Centrum Turystycznym Ochrony Przyrody w Kőszeg, zwiedzali miasteczko podczas przejażdżki pociągiem turystycznym. Zwiedzali zamek oraz obejrzeli film 3D o historii Węgier.

Uczestniczyli w wycieczkach pieszych po górach, weszli na najwyższy punkt widokowy w Kőszeg Ohaz-Kilato oraz na Wzgórze Kalwaria.

Wzięli udział w wycieczce kulturoznawczej do Keszthely, gdzie zwiedzili przepiękny neobarokowy pałac oraz spacerowali nad Balatonem, największym jeziorem na Węgrzech.

Podczas odbytych staży zagranicznych uczniowie zdobyli doświadczenie oraz zwiększyli swoje umiejętności zawodowe. Poprawili swoje kompetencje językowe, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim zyskali większą pewność siebie. Zdobyta wiedza oraz uzyskane umiejętności z pewnością przydadzą im się zarówno w pracy zawodowej, jak również w życiu osobistym.

Opiekunowie praktyk z instytucji przyjmujących nie kryli swojego zadowolenia z zaangażowania i pracy uczniów, co miało odzwierciedlenie w wystawionych referencjach  oraz w bardzo dobrych i celujących ocenach praktyki zawodowej uczniów.

mgr Małgorzata Limanówka