„OD PRAKTYKI DO PRACY”
ERASMUS + Kształcenie i szkolenia zawodowe
Nr projektu: 2021-1-PL01-KA121-000005426
Czas trwania projektu: 01.09.2021 – 31.08.2023
Dofinansowanie: 102 464,00 EUR
Projekt „Od praktyki do pracy” polega na odbyciu 4- tygodniowych staży przez 35 uczniów Technikum w zawodach technik informatyk, technik budownictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa oraz Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz mechanik pojazdów samochodowych, 5-dniowej obserwacji pracy typu job-shadowing w hotelu kadry nauczycieli przedmiotów zawodowych w obszarze hotelarstwa i gastronomii oraz 6-dniowego kursu nauczyciela przedmiotów zawodowych informatycznych. Staże odbędą się w przedsiębiorstwach na Węgrzech, na Malcie oraz w Rumunii, szkolenie nauczycieli odbędzie się w Rumunii, kurs odbędzie się we Włoszech. W projekcie uczestniczą następujący partnerzy przyjmujący:
Przedsiębiorstwo budowlane na Malcie: Bilom Construction Ltd
Hotele na Malcie: Cerviola Hotel, Driegh Ltd
Restauracja na Malcie: Taninu Bistro
Przedsiębiorstwo informatyczne na Malcie: The Computer Training Course Limited Przedsiębiorstwo budowlane na Węgrzech: Szárnyas Kft
Hotel na Węgrzech: Luteran High School
Warsztat samochodowy w Rumunii: S.C. Total Plus Siret
Hotel w Rumunii: Casa Vatră, The Frontier Hotel
Przedsiębiorstwa informatyczne w Rumunii: Mobileader Solutions SRL GSM Siret, Scoala Gimnaziala „Petru Musat”
Przedsiębiorstwo szkolące kadrę we Włoszech: EUROPASS SRL
Projekt jest zgodny z głównymi założeniami strategii umiędzynarodowienia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, które zakładają między innymi rozszerzenie odbywania staży zagranicznych o uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk i technik budownictwa, zwiększenie ich liczby, objęcie szkoleniami w instytucjach zagranicznych nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także pozyskiwanie nowych partnerów zagranicznych do realizacji mobilności zawodowych. Uczestnicy projektu zostaną zapoznani z korzyściami płynącymi z mobilności edukacyjnych, zostanie wzmocnione ich poczucie tożsamości europejskiej. Stażyści poprawią znajomość języka angielskiego, umiejętności zawodowe, wzmocni się ich poczucie własnej wartości, pewności siebie i samodzielności. Program szkolenia zawodowego realizowany w szkole zostanie zweryfikowany w konfrontacji z wymaganiami stawianymi przez funkcjonujące na rynku europejskim przedsiębiorstwa. Wszystkie staże uczniów technikum będą jednocześnie obowiązkowymi praktykami zawodowymi realizowanymi przez uczniów.