19 września 2022 roku w szkolnej bibliotece odbyła się 11 odsłona Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja została zainicjowana w  2012 roku lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza przez Prezydenta RP, a od 2016 roku patronat nad wydarzeniem sprawuje Para Prezydencka. W kolejnych latach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, “Trylogii” Henryka Sienkiewicza, “Lalki” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, zbioru Nowel polskich, „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

W tym roku Narodowe Czytanie objęło poezję polskiego poety – Adama Mickiewicza, a dokładniej „Ballady i romanse”, z okazji dwusetnej rocznicy wydania. „Ballady i romanse” to zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze, okazały się przełomowe. Trudno dziś wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury.

W akcję włączyli się chętni uczniowie klas pierwszych, którzy do piątku 16.09.2022 r. mogli zgłaszać swój udział w wydarzeniu u swoich nauczycieli języka polskiego. Po wyrażeniu chęci wzięcia udziału w przedsięwzięciu, uczniowie otrzymywali teksty, które odczytywali w gronie koleżanek, kolegów i nauczycieli. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi naszej szkoły.

W tym roku usłyszeliśmy fragmenty pięknych poezji takich jak: „Pani Twardowska”, ”Świtezianka”, „Romantyczność”. Cudownie było móc znów rozpowszechniać wśród młodzieży tak wartościowe i refleksyjne utwory. Mamy nadzieję, że przekazane z tekstów wartości pozostaną z naszymi uczniami na długo, a kolejny rok pozwoli nam dalej realizować to przedsięwzięcie.

W akcji udział wzięli uczniowie klas pierwszych LO oraz nauczyciele: p. Renata Czubak, p. Karolina Skibińska. p. G Lasowska.

Akcja Narodowe Czytanie jest działaniem, które na stałe weszło w nasz szkolny kalendarz imprez i stanowi jeden z elementów promocji czytelnictwa oraz ukazuje piękno literatury polskiej.

Aleksandra Kozak, kl. 1 a LO

mgr Gabriela Lasowska