Baner

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens”.

[Kornel Makuszyński]

W ZSP w Chojnie od września 2022 r. realizowany jest projekt edukacyjny „Wymień książkę”. Projekt oparty jest na praktyce Bookcrossingu, czyli krążącej, wędrującej książki albo  książki w podróży. To niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa, która polega na nieodpłatnym przekazywaniu ich metodą „podaj dalej”. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest  to,  że  po  prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne, a więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Projekt "Wymień książkę"

W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się we wnęce na pierwszym piętrze, w strefie wypoczynku. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną po to, by znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Ta ciekawa praktyka, pozwala na  zapoznawanie się z licznymi tytułami, gatunkami i kształci zwyczaj szanowania książek.

Projekt "Wymień książkę"

W akcji „Wymień książkę”, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, udział bierze cała społeczność szkolna. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w projekcie i  życzymy przyjemnej lektury.

mgr Karolina Skibińska

mgr Gabriela Lasowska