10 października 2022 r., podczas obchodów Święta Drzewa, odbyła się w naszej szkole akcja „Czytanie drzewom”. Celem tej akcji było dostrzeżenie związków między naturą i  literaturą.

Uczniowie kl. 1 a LO, 1 c LO i 1 d LO, pod opieką pani Elżbiety Moski, czytali wiersze, eseje, baśnie oraz fragmenty literatury, dotyczące drzew i otaczającego nas świata.

Wykorzystano wiersze i utwory Leopolda Staffa, Jana Kochanowskiego, Tadeusza Różewicza, Karola Wojtyły, Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Antoine de Saint – Exupery’ego, Goethego oraz Stefana Żeromskiego.

Uczniowie, z panią Karoliną Skibińską i panią Gabrielą Lasowską, przygotowali “Literackie drzewo cytatów”. W akcji „Czytanie drzewom” i wieszania na drzewach fastykuł z cytatami, złotymi myślami, wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pani Dyrektor i pracownicy obsługi szkoły.

Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, bo ich symbolika jest niezwykle bogata. Drzewo jest  symbolem życia i odradzania się natury. W wielu kulturach drzewa mają magiczną lub  nawet boską moc. Nierzadko można spotkać się z porównaniem drzewa do człowieka. Mówimy „silny jak dąb”, „wysoki jak sosna”, na oznaczenie związków rodzicielskich „niedaleko pada jabłko od jabłoni”, na wyniki naszej pracy mówimy „owoce”, przyzwyczajenie do pewnego miejsca nazywamy z kolei „wrośnięciem” bądź  „zakorzenieniem”.

Akcja „Czytanie drzewom” była realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2022.

mgr Gabriela Lasowska