Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, dotyczący ochrony środowiska i klimatu – poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Program Święto Drzewa był rekomendowany przez Ministerstwo Środowiska – jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 i COP19 oraz  przez  Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim”, jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

10 października 2022 r. w ramach 20 edycji Święta Drzewa, uczniowie klasy 2 abc LO i 3 d LO wraz z Panią Dyrektor Adrianą Salamończyk i wychowawcami posadzili symbolicznie na ternie szkoły 2 drzewa Paulowni cesarskiej. Drzewo to, o efektownych kwiatach i  ogromnych liściach, uznane jest za jedno z najpiękniejszych liściastych drzew ozdobnych. Już w starożytnych Chinach było symbolem powodzenia oraz szczęścia i sadzono je  w  cesarskich ogrodach.

Sadzenie drzew

W ramach obchodów Święta Drzewa, pani mgr Gabriela Lasowska przygotowała spotkanie pod hasłem „Czytamy Drzewom”, podczas którego uczniowie klasy 1 a LO, 1 c LO i 1 d LO odczytywali fragmenty różnych utworów, mających na celu zwrócenie uwagi na związek między naturą i literaturą. Spotkanie było jednym z działań, realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2022.

Przebieg dnia drzewa

W listopadzie, w ramach obchodów tegorocznego Święta Drzewa, dzięki współpracy z Nadleśnictwem Chojna, klasa 2 d LO weźmie udział w sadzeniu lasu.

Przebieg dnia drzewa

mgr Agnieszka Pawlaczyk