Patronat roku, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, to coroczne wyróżnienie, podejmowane okolicznościowo w drodze uchwały. 14 października 2021  r.  patronami roku 2022 zostali: Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki. Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska i Romantyzm Polski. W  związku z tym wydarzeniem, przy bibliotece szkolnej została wykonana gablota, poświęcona sylwetkom naszych wybitnych wieszczy, działaczy społecznych, twórców, wynalazców. Wystawki czytelnicze służą promowaniu idei czytelnictwa, pobudzania wyobraźni młodzieży, poszerzania wiedzy.

Gablota

Sylwetki wybranych patronów:

Maria Konopnicka – polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. W uchwale sejmowej posłowie podkreślili także zasługi Konopnickiej w walce o prawa kobiet. W maju 2022 r. obchodziliśmy 180. rocznicę urodzin.

Maria Grzegorzewska – działaczka społeczna, naukowiec, pedagog specjalny. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Założycielka i  patronka Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego w maju 2022 r. minęła 100.  rocznica utworzenia.

Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją. Była prekursorką kobiecych zespołów górskich. W maju 1992 r., w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła.

Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy.

Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z  inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej.

Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W uchwale sejmowej czytamy: „Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.

Przygotowanie gabloty jest jednym z działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

mgr Gabriela Lasowska