16 listopada 2022 r., w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz w koszalińskiej delegaturze kuratorium, odbyła się VI edycja akcji „Młodzieży czytanie” pod hasłem „Młodzież czyta utwory Adama Mickiewicza”. Organizatorem wydarzenia był Zachodniopomorski Kurator Oświaty i Dyrektor Książnicy Pomorskiej. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz kontynuowanie wrześniowej akcji „Narodowe Czytanie”.

Przebieg akcji

W szczecińskiej odsłonie wydarzenia udział wzięli przedstawiciele 16 szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, reprezentowały uczennice klasy 1 a LO: Aleksandra Kozak, Antonina Łętowska, Roksana Szurgocińska oraz Nikola Neugebauer. W wykonaniu naszej młodzieży usłyszeliśmy interpretację utworu „Popas w Upicie”. To utwór, który opisuje wieś, dawne miasteczko Upita na Litwie i jego właściciela Władysława Wiktoryna Sicińskiego. Według Adama Mickiewicza, Siciński wstał z grobu, by odpokutować swe grzechy, w  tym  za  pierwsze użycie liberum veto.

Przebieg akcji

Podczas wydarzenia, wraz z uczniami i organizatorami, utwory Adama Mickiewicza czytali zaproszeni goście. W Szczecinie był to Arkadiusz Pater, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego w Koszalinie, muzyk, twórca filmów historycznych i cyklu lekcji historii na kanale YouTube: „Co za historia”.

Przebieg akcji

Takie akcje z pewnością propagują czytelnictwo. Rozwijają świadomość kulturową, rozbudzają zainteresowania klasyką literatury polskiej oraz wspomagają własny rozwój. „Młodzieży czytanie” jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Udział w akcji potwierdzony jest dyplomem za uczestnictwo.

Przebieg akcji

Dziękuję naszej młodzieży za zaangażowanie i piękną prezentację. Pani mgr Edycie Krupa- Nadolny dziękuję za przygotowanie uczniów do akcji.

mgr Gabriela Lasowska