Dzień już zachodem słońca kona,
ponad cmentarzem cisza płynie,
a w niej – ich głosy, szepczą do nas:
“…Niech PAMIĘĆ o nas nie zaginie…”
Wojciech Wojciechowicz
16 kwietnia 2025 r., był dniem, w którym cała społeczność szkolna czciła pamięć Patronów – popr. Ryszarda Kuleszy oraz Bohaterów spod Siekierek. Uroczystości odbyły się w rejonie pamięci narodowej, na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, który znajduje się w Starych Łysogórkach– miejscu głęboko symbolicznym, związanym z jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej na ziemiach polskich.

Wiosną 1945 roku, w końcowej fazie wojny, na tych terenach rozegrały się ciężkie walki o forsowanie Odry – ostatniej wielkiej przeszkody wodnej na drodze do Berlina. To właśnie w rejonie Siekierek, żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego, walcząc ramię w ramię z Armią Czerwoną, przystąpili do przeprawy przez rzekę. Operacja ta rozpoczęła się 16 kwietnia 1945 roku i stanowiła część wielkiej ofensywy berlińskiej. Walki były wyjątkowo krwawe – tysiące polskich żołnierzy zginęło, zostało rannych lub uznanych za zaginionych. Ich poświęcenie i bohaterstwo, zostały upamiętnione właśnie na Cmentarzu Wojennym w Siekierkach, gdzie dziś spoczywa ponad dwa tysiące poległych. Do wspólnego pielęgnowania pamięci Patronów szkoły, corocznie zapraszamy przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz organizacji i instytucji współpracujących ze szkołą. W bieżącym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Wicestarosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, Pani Małgorzata Gucz Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego i Niepublicznego KO w Szczecinie, ppłk Piotr Jaśkiewicz z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie, Pani Barbara Rawecka Burmistrz Gminy Chojna, Przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie Pan Bartosz Michno, Pan Krzysztof Tkacz Burmistrz Gminy Mieszkowice, Pan Mirosław Szczepaniak Komendant Komisariatu Policji w Chojnie, asp. szt. Piotr Błoch Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Chojnie, Pan Rafał Trochowski Przewodniczący Rady Rodziców, Pan Józef Maćkowiak przedstawiciel Rady Rodziców, emerytowani pracownicy i nauczyciele szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się o godz.10:00 odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. W refleksyjnym i wzruszającym wystąpieniu, łączącym pamięć o przeszłości z troską o teraźniejszość i przyszłość, Pani Dyrektor przywołała dramatyczne realia jednej z największych bitew II wojny światowej – forsowania Odry 16 kwietnia 1945 roku: trudne warunki terenowe, ogromne straty ludzkie po stronie polskiej i sowieckiej, oraz bohaterstwo młodych żołnierzy – często w wieku obecnych uczniów. Wskazała na symbolikę miejsca – cmentarz wojenny, gdzie spoczywa niemal dwa tysiące poległych. Nawiązała również do współczesnych wydarzeń – wojny w Ukrainie, podkreślając, że pokój i wolność nie są nam dane na zawsze. Podkreśliła rolę szkoły w przekazywaniu pamięci historycznej i wychowywaniu w duchu patriotyzmu.

W drugiej części przemówienia, Pani Dyrektor wyraziła dumę z osiągnięć szkoły oraz wdzięczność dla wszystkich, którzy ją współtworzą – uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników. Podkreśliła wspólnotowy i patriotyczny charakter święta szkoły – Święto szkoły, to święto wspólnoty, która ją tworzy. Święto nas wszystkich, którzy związaliśmy swoje szkolne lub zawodowe życie z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie. Którzy czerpiemy radość i dumę ze wspólnych osiągnięć i którzy chcemy tę dumę okazywać. Na koniec złożyła szczególne podziękowania za wieloletnią pracę i zaangażowanie, odchodzącemu na emeryturę pracownikowi obsługi, Panu Henrykowi Hreczyńskiemu.
Głos zabrali również zaproszeni goście. Wicestarosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, wyraził radość z udziału w święcie szkoły, podkreślając wyjątkowy charakter miejsca – cmentarza w Siekierkach, który łączy pamięć historyczną z refleksją nad losem poległych. Mówił o znaczeniu tego miejsca dla tożsamości narodowej i lokalnej oraz o jego symbolice – tysiącach krzyży i postaci Matki Polki jako świadectwie męstwa, ale i tragedii wojny. Podkreślił, że obecne pokolenie ma szczęście żyć w czasach pokoju i ma szansę decydować o swoim losie, mimo że nie wszystko zawsze przychodzi łatwo. Życzył uczniom wiary w siebie, rozwijania pasji, budowania relacji i korzystania z możliwości, jakie daje współczesny świat. Złożył gratulacje społeczności szkolnej za dotychczasowe osiągnięcia, życzył dalszych sukcesów i udanego świętowania. Burmistrz Mieszkowic Pan Krzysztof Tkacz, przypomniał o wyjątkowym znaczeniu Cmentarza Wojennego Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Podkreślił, że to miejsce uczy pokory wobec historii i stanowi trwały ślad ofiary poniesionej dla ojczyzny. Przywołał genezę powstania cmentarza – rozkaz generała Roli-Żymierskiego z czerwca 1945 roku i zaangażowanie w organizację pochówków z należnymi honorami. Opisał kolejne etapy rozwoju nekropolii – od drewnianych krzyży, po obecne granitowe nagrobki i symboliczną modernizację w latach 80., która przyniosła uznanie na szczeblu krajowym. Zwrócił uwagę na naszą wspólną odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci i szacunku dla poległych, przypominając, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Zakończył słowami hołdu: „Chwała bohaterom, cześć ich pamięci.”
Po przemówieniach, uczniowie recytowali poezję, oddając cześć poległym. Wśród prezentowanych utworów znalazły się poruszające wiersze: Cmentarz Siekierski Wojciecha Wojciechowskiego, Brzeg Ryszarda Liskowackiego oraz utwór Doroty Dobak-Hadrzyńskiej. Każdy z nich w symboliczny sposób oddawał atmosferę tego miejsca oraz skłaniał do refleksji nad wartością wolności, odwagi i ofiary. Szczególnym momentem uroczystości był również występ jednej z uczennic, która wykonała utwór „Wolność” Marka Grechuty. Wykonanie tego niezwykle symbolicznego utworu, głęboko poruszyło wszystkich zebranych, nadając wydarzeniu jeszcze bardziej emocjonalny wymiar.
Minutą ciszy uczczono pamięć Poległych, a następnie złożono wieńce przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego oraz na mogile ppor. Ryszarda Kuleszy.

Po zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na piknik, zorganizowany na pobliskim wzgórzu. Piknik stał się radosnym dopełnieniem uroczystości – momentem odpoczynku, integracji i wspólnego świętowania w duchu wspólnoty.

Na uczestników czekały stoiska z przekąskami i słodkościami. Wszystko odbywało się w serdecznej i rodzinnej atmosferze, a piękna pogoda tylko podkreśliła wyjątkowość tego dnia.

Obchody Święta Szkoły były nie tylko ważną lekcją patriotyzmu, ale również wyjątkowym momentem jedności, który na długo pozostanie w naszej pamięci. To był dzień, w którym historia spotkała się z teraźniejszością – dzień pamięci, wzruszeń i radości. W imieniu całej społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim Gościom za obecność podczas uroczystości Święta Szkoły.

Dziękujemy za wspólne uczczenie pamięci naszych patronów, za towarzyszenie nam w tym wyjątkowym dniu. Państwa obecność dodała powagi i znaczenia tej uroczystości, podkreślając jak ważna jest pamięć, wspólnota i edukacja. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżywać te wyjątkowe chwile – w miejscu pamięci, które uczy szacunku, jedności i odpowiedzialności.
mgr Anna Krzemińska