Ludzie – to anioły z jednym skrzydłem,

dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem.

M. Konopnicka

Plakat

 9 grudnia 2022 r., w sali konferencyjnej ZSP w Chojnie, odbyło się literacko – muzyczne spotkanie: Maria Konopnicka – Podróż pokoleniowa”, poświęcone życiu i twórczości poetki. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klasy 1 a LO, 1 HŻ, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z opiekunem p. Edytą Daszkiewicz, p. dyrektor Adriana Salamończyk. Gościliśmy również dwie grupy przedszkolaków z Bajkowego Przedszkola w  Chojnie, Motylki i Misie wraz z wychowawcami. Po oficjalnym powitaniu, głos zabrała bohaterka wydarzenia, w którą wcieliła się Aleksandra Kozak. Witając wszystkich, zaprosiła na przedstawienie słowami – „Czy to bajka, czy nie bajka…”.

Prezentacja utworów poetki

Recytatorzy, z dużą dawką ekspresji i humoru, zaprezentowali znane utwory poetki, które do dziś bawią, wzruszają oraz budzą ogromny podziw dla jej talentu i kunsztu pisarskiego. Wysłuchano: „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Stefek Burczymucha”, „Co słonko widziało”, Zła zima”.

Przedszkolaki śpiewają piosenki

Nasi goście, Misie i Motylki, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie do takich utworów jak: ,,Zmarźlak”, ,,Zima zła”, ,,Poranek” oraz wykonali układ taneczny do piosenki ,,Sanna”. Twórczość Konopnickiej – to również liryka, wiersze patriotyczne. Uczestnicy podróży pokoleniowej wysłuchali wiersza „Pieśń o domu” oraz wspólnie ze szkolnym chórem odśpiewali „Rotę”.

Zdjęcie grupowe

Po pamiątkowym zdjęciu, Pani Dyrektor Adriana Salamończyk podziękowała gościom oraz  wręczyła przedszkolakom i naszym aktorom upominki. Po przedstawieniu odbył się happening czytelniczy: „Czytaj – Myśl – Rozwijaj wyobraźnię”. Uczniowie przeszli chodnikami miasta z transparentami, plakatami promującymi czytelnictwo. Młodzież rozdawała mieszkańcom Chojny ulotki, związane z czytelnictwem, a przedszkolaki śpiewały piosenki.

Marsz ulicami Chojny

Montaż słowno – muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy 1 a LO pod opieką mgr  Edyty Krupa-Nadolny. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci i młodzieży, rozbudzenie wyobraźni, swoista podróż pokoleniowa z twórczością poetki. Przedsięwzięcie zrealizowano z okazji 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, przypadającej w roku 2022, oraz w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

mgr Gabriela Lasowska