14 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 3 ac LO uczestniczyli w webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy”, który został zorganizowany przez Akademię Sztuki Wojennej w  Warszawie.

Przebieg webinaru

Gośćmi uczelni, podczas spotkania online, byli przedstawiciele Straży Miejskiej z miasta stołecznego Warszawy. Projekt „Praktyczny Narodowy” jest inicjatywą studentów Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. Jest to cykl spotkań, skierowanych do społeczności akademickiej oraz współpracujących z uczelnią szkół, który ma na celu ukazanie specyfiki funkcjonowania poszczególnych formacji, realizujących zadania związane z bezpieczeństwem państwa.

Przebieg webinaru

Webinarium otworzył uroczyście dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej, Pan płk dr hab. inż. Andrzej Soboń, witając uczestników spotkania oraz szkoły partnerskie. Przedstawiciele Straży Miejskiej: pani Mariola Gruszczak, pan Marek Pręgowski oraz pan Paweł Chałuszczka opowiedzieli o specyfice służby w tej formacji mundurowej. Uczniowie dowiedzieli się: na podstawie jakich aktów prawnych funkcjonuje Straż Miejska, jaka  jest jej struktura, zadania.

Przebieg webinaru

Przedstawiono informacje o liczbie zatrudnionych, wynagrodzeniu, a także o zadaniach wykonywanych podczas pandemii. Ciekawe informacje dotyczyły zadań bieżących: pomocy uchodźcom z Ukrainy, zadaniach ekopatrolu, interwencji związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Podano również zasady naboru do Straży Miejskiej. Na zakończenie webinaru studenci i uczniowie zaproszonych szkół mieli możliwość zadawania prowadzącym pytań.

mgr Marek Bednarz