14 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 1 TB i 2 TB, pod opieką pani Joanny Rogacewicz, pani Moniki Kowalskiej i pani Andżeliki Szkuciak, wzięli udział w wycieczce edukacyjnej na  Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie. Rzecznik prasowy uczelni, pana Mateusza Lipko, zapoznał uczniów z historią uczelni i jej unikatowymi kompetencjami. Określił ZUT – jako świat przyrody, techniki i inżynierii, dzięki kierunkom, które uczelnia proponuje i ze sobą łączy.

Uczniowie wzięli udział w wykładzie pana Tomasz Wróblewskiego, kierownika Katedry Teorii Konstrukcji, na temat stali w budownictwie.

Kontynuacją wykładu o stali było uczestniczenie w badaniach stali. Uczniowie obserwowali tzw. zjawisko zerwania stali w maszynie wytrzymałościowej, które przedstawił i omówił pan Piotr Szewczyk. Kolejną ciekawą maszyną była drukarka 3D, drukująca elementy z betonu o  bardzo dużych gabarytach.

Równie ciekawe były dla uczniów prace konkursowe studentów i zabawa klockami magnetycznymi. W Katedrze Wentylacji i Instalacji, młodzież obserwowała badania przepływu wody w rurach. Nasi uczniowie dowiedzieli się: w jaki sposób sprawdza się mostki termiczne, temperaturę przegród budowlanych.

Wykłady i zajęcia okazały się bardzo interesujące, młodzież chętnie w nich uczestniczyła.

mgr inż. Andżelika Szkuciak

mgr inż. Monika Kowalska

mgr Joanna Rogacewicz