15 grudnia 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie odbyło się spotkanie autorskie, którego bohaterem był podróżnik, scenarzysta, reżyser, pisarz oraz znawca i  degustator herbaty, Remi Horn Jakubowski. Udział w nim wzięła młodzież klasy 4 ac LO i  4  bd LO pod opieką mgr Gabrieli Lasowskiej i mgr Edyty Daszkiewicz.

Przebieg spotkania autorskiego

Reżyser zaprezentował autorski film dokumentalny z cyklu “Chiny: Kolebka herbaty”. To  opowieść o piątym chińskim wynalazku, czyli herbacie i pierwszy w Europie obraz, który w sposób całościowy pokazuje kulturę herbaty w Chinach, jej wartości duchowe, materialne, tło historyczne, a także współczesne uwarunkowania.

Przebieg spotkania autorskiego

W czasie projekcji filmu uczniowie poznali dzieje państwa i losy ludzi, którzy nierozerwalnie związali swój los z liśćmi zielonego krzewu. Młodzież dowiedziała się: jak wygląda proces uprawy i produkcji herbaty, jak wygląda życie ludzi zajmujących się uprawą i zbieraniem wyselekcjonowanych liści herbaty, jakie czynniki wpływają na barwę i smak danego gatunku herbaty. Uczestnicy spotkania byli bardzo aktywni, mieli wiele ciekawych spostrzeżeń i pytań do reżysera.

mgr Gabriela Lasowska