Kraków hejnał gra tak wita mnie
patrzy na mnie jakby wiedział, że
wracam po to by choć na kilka chwil
zamknąć oczy i móc uwierzyć, że widzę cię.
„Kraków” – Myslovitz, Marek Grechuta
W dniach od 24 do 26 października 2024 r., odbyła się wycieczka do Krakowa, organizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pn. „Podróże z klasą”. 14 uczniów, wraz z opiekunami zwiedzało Kraków, poznając jego historię, perełki architektoniczne, legendy, dzieła sztuki oraz nietypowe kulinarne smaki.
Głównym punktem programu pierwszego dnia pobytu, było obejrzenie spektaklu muzycznego „Krakowska lekkość bytu” w Teatrze Ludowym. W rytmie granej na żywo muzyki, usłyszeliśmy pełne humoru, groteski i melancholii utwory, w których wspomnienia mieszały się z ironicznym obrazem współczesnego świata.
Drugi dzień pobytu rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Podziemia Rynku. Podziemne muzeum, znajdujące się pod Sukiennicami i Rynkiem Głównym, przy udziale najnowszej technologii, pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków.
Niezwykłych emocji dostarczyła twórczość Banksy’ego, najbardziej znanego i kontrowersyjnego artysty ulicznego, którego prace mieliśmy okazję obejrzeć w Muzeum Banksy’ego. Ponad 150 reprodukcji prac, najbardziej tajemniczego współczesnego artysty, oglądaliśmy w wyjątkowych pomieszczeniach postindustrialnych wnętrz Fabryki Platerów, Srebra i wyrobów Metalowych Marcina Jarry na Kazimierzu.
W klimat Starego Miasta w Krakowie, wprowadziła nas pani przewodnik Małgorzata, która z wielką pasją opowiadała historie jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Niezwykłość Starego Miasta, docenili twórcy Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisując na nią, jako jeden z pierwszych obiektów, właśnie Stare Miasto z Kazimierzem i Wawelem. Podążając ulicami Starego Miasta, poznaliśmy historię Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie obejrzeliśmy Komnaty Królewskie, Kościół katedralny pw. Św. Wacława i Stanisława, w którym znajduje się największy dzwon – Zygmunt oraz Groby Królewskie. Odwiedziliśmy również historyczny dziedziniec Collegium Maius, a także podziwialiśmy perełki architektoniczne: Wieżę Ratuszową, Kościół św. Wojciecha, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza.
Zwieńczeniem tego obfitującego w emocje dnia, była wykwintna kolacja w sercu Starego Miasta, w restauracji Czarna Kaczka, gdzie mieliśmy okazje skosztować pieczonej kaczki, faszerowanej po galicyjsku.
Ostatniego dnia wycieczki, obejrzeliśmy zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W muzeum znajdują się znakomite dzieła sztuki, wyjątkowe dokumenty i pamiątki historyczne. Wśród zbiorów, znajdują się najcenniejsze kolekcje sztuki w Europie, m.in. Dama z Gronostajem Leonardo da Vinci, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna czy Portret młodzieńca Rafaela Santi.
Trudno było pożegnać się z tym niezwykłym miastem, miastem Asnyka, Wyspiańskiego, Szymborskiej i Miłosza. Wróciliśmy pełni wrażeń i emocji, z wielkim niedosytem i postanowieniem, że to nie będzie nasza ostatnia wizyta Krakowie.
mgr Edyta Daszkiewicz