Są w Polsce takie miejsca, które każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Takim miejscem jest Kraków, miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki.
W dniach od 5 do 7 listopada 2024 r., odbyła się kolejna wycieczka do Krakowa, organizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pn. „Podróże z klasą”. Celem przedsięwzięcia, według Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży, poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
Naszą podróż do grodu Kraka, rozpoczęliśmy zbiórką uczestników wycieczki na stacji PKP w Chojnie. Następnie bezpośrednim pociągiem relacji Szczecin-Przemyśl, z posiłkiem w wagonie restauracyjnym Wars, punktualnie dotarliśmy do stolicy Małopolski.
Po przyjeździe, udaliśmy się do hotelu Wyspiański, w którym zamieszkaliśmy na czas wycieczki. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, zwiedzając Rynek, Bazylikę Mariacką oraz Sukiennice. Momentem kulminacyjnym pierwszego dnia wycieczki, była wizyta w Teatrze Bagatela, gdzie uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Zimne Ognie”. Po spektaklu udaliśmy się na kolację oraz zasłużony odpoczynek. Intensywna środa rozpoczęła się od przepysznego hotelowego śniadania, po którym ponownie udaliśmy się na Rynek, gdzie młodzież miała czas na zakup pamiątek.
Pierwszą atrakcją tego dnia była wizyta w Muzeum Podziemia Rynku, prezentującego życie codzienne w średniowiecznym Krakowie oraz relikty najstarszych budynków, zachowanych tylko w dolnych kondygnacjach. Historię tego miejsca, ciekawą opowieścią uzupełniała oprowadzająca nas pani przewodnik. Po zwiedzaniu podziemi, szybkim tempem udaliśmy się na wczesny obiad, z którego niedaleko było już do kolejnej atrakcji dnia – zamku królewskiego na Wawelu. Tu czekał na nas pan przewodnik, który oprowadził nas po komnatach zamku, opowiadając bardzo ciekawe anegdoty z życia jego mieszkańców. Następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, której właściwa nazwa, to Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Bazylika jest miejscem koronacji królów Polski i ich pochówku. Miejsce spoczynku znaleźli tu także wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.
Uczniowie mieli także okazję zobaczyć krypty oraz najsłynniejszy polski dzwon – Zygmunt. Z wzgórza wawelskiego, wraz z panią przewodnik udaliśmy się ulicą Kanoniczą i dalej Grodzką w stronę Starego Rynku, co chwilę zatrzymując się, aby usłyszeć kolejne ciekawostki o historii miasta. Na koniec dnia, przyszedł czas na kolację w znanej krakowskiej restauracji Czarna Kaczka, której właśnie ten ptak jest popisowym daniem. Nie był to koniec przyjemności dla podniebienia w tym dniu. Odwiedziliśmy jeszcze znajdującą się na rynku pijalnię czekolady E. Wedel, gdzie każdy mógł wybrać sobie z menu ulubiony deser, ciasto a także pyszną i rozgrzewającą gorącą czekoladę.
Ostatniego dnia, po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu, udaliśmy się do Muzeum Książąt Czartoryskich, jednego z najstarszych muzeów w Polsce. Znajdują się tu imponujące zbiory malarstwa europejskiego, zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego, grafiki, oraz militaria. Najcenniejszym dziełem w muzeum, jest bezsprzecznie Dama z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci. Podczas wizyty w muzeum, szczególne wrażenie na młodzieży wywarły bogate zbiory militariów z różnych epok historycznych, a także kolekcja obrazów.
Po wizycie w muzeum, nadszedł czas powrotu. Po kilkugodzinnej podróży, pełni wrażeń, wieczorem wróciliśmy do Chojny.
mgr Marek Bednarz