W terminie od 23 kwietnia do 20 maja 2024 r., uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, kształcący się w zawodach technik informatyk, technik hotelarstwa oraz mechanik pojazdów samochodowych, realizowali czterotygodniowe praktyki zawodowe w Siret w Rumuni. Uczniowie technikum informatycznego – Piotr Dymidów oraz Kacper Góra, odbywali praktykę zawodową w placówce Scoala Gimnaziala “Petru Musat” w Siret. Natomiast uczniowie technikum hotelarskiego – Kacper Borczyński i Jakub Borczyński, odbywali praktykę zawodową w The Frontier Hotel.
Uczniowie klasy 3MM – Alan Kucharski i Filip Kwiatkowski, realizowali praktykę zawodową w warsztacie samochodowym SC Total Plus SRL Siret.
Praktyki zawodowe realizowane były zgodnie z Porozumieniem o programie zajęć edukacyjnych w ramach mobilności programu Erasmus+, podpisanym przez organizacje wysyłające i przyjmujące. Podczas stażu za granicą, uczniowie byli objęci merytorycznym wsparciem opiekunów praktyk z instytucji przyjmujących. Opiekunem, towarzyszącym uczniom podczas stażu, był nauczyciel ZSP w Chojnie – Pan Janusz Cezary Salamończyk. Praktykanci pracujący w hotelu, zajmowali się przygotowywaniem śniadań oraz kaw, serwowaniem dań na sali restauracyjnej, dbaniem o czystość w pokojach hotelowych oraz obsługą gości na recepcji. Stażyści warsztatu samochodowego, zajmowali się diagnostyką oraz naprawą pojazdów samochodowych, wymianą elementów, takich jak: filtry, opony i drążki kierownicze. Dbali również o porządek w miejscu pracy. Piotr Dymidów i Kacper Góra, pracujący w szkole, pomagali w konserwacji sprzętu komputerowego w pracowni informatycznej. Zajmowali się również naprawą i aktualizacją tablic interaktywnych oraz projektorów oraz administrowaniem bazą danych. Mieli też okazję do integracji z uczniami. Podczas pobytu w Rumunii, w czasie wolnym od pracy, realizowany był program kulturowy. Tibi Rotaru, przedstawiciel stowarzyszenia Douzelage w Siret, oprowadzał uczniów po historycznym mieście Siret. Zwiedzili oni takie miejsca jak: kościół prawosławny, rzymskokatolicki, średniowieczny cmentarz i azyl żydowski. W sobotę 27 kwietnia, uczniowie pojechali do monastyru w Sucevița. Jest to obronna konstrukcja z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zmartwychwstania, znajdująca się w miejscowości Suczewica w Rumunii, położonej na Bukowinie. Cerkiew jest jedną z ostatnich malowanych cerkwi Bukowiny, w 2010 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie mieli również okazję dwukrotnie odwiedzić miasto Rădăuți, w którym odbywał się targ oraz mogli spróbować lokalnej kuchni.
Odbyły się dwie wycieczki do Suczawy, które obejmowały odwiedziny w Muzeum Narodowym: zamku i fortecy, muzeum wsi, a także zakupy w galerii handlowej. W niedzielę 5 maja (prawosławna Wielkanoc), uczniowie zwiedzili kolejny monastyr Voronet pod wezwaniem św. Jerzego, przy którym mogli kupić pamiątki. Ten obiekt również został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W sobotę 11 maja, praktykanci zwiedzili kopalnię soli we wsi Cacica. Miejscowość słynie z dużej społeczności polskiej. Znajduje się tam kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany przez Polaków, a przed nim stoi pomnik papieża Jana Pawła II.
mgr Janusz Cezary Salamończyk