28 lutego 2024 r., kadeci klasy II OPW Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, uczestniczyli w zajęciach programowych, których organizatorem była patronacka jednostka wojskowa – 5 Pułk Inżynieryjny, zlokalizowany w szczecińskiej dzielnicy Podjuchy. Zajęcia rozpoczęły się od zbiórki szkolonych kadetów, których powitał i zapoznał z zagadnieniami realizowanymi podczas szkolenia, st. chor. szt. Pan Waldemar Chojnacki, koordynujący szkolenie ze strony jednostki wojskowej. Plan zajęć, zgodnie z harmonogramem, obejmował musztrę, łączność oraz terenoznawstwo. Zajęcia rozpoczęły się od musztry, realizowanej na placu apelowym, gdzie kadeci zostali podzieleni na podgrupy szkoleniowe. W trakcie zajęć doskonalono takie elementy musztry jak: postawa zasadnicza i swobodna, zwroty, oddawanie honorów, marsz, bieg, zatrzymywanie się, wydawanie komend, wykonywanie zbiórek, marsz pododdziału, zachowanie w szyku, zmiana ugrupowania.

Następnie przyszedł czas na łączność, podczas której kadeci ćwiczyli obsługę radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy R-3501 oraz RRC-9210. Wcześniej zostali zapoznani z przeznaczeniem i danymi taktyczno-technicznymi radiostacji przenośnych.Ostatnim zagadnieniem realizowanym tego dnia, było szkolenie z terenoznawstwa, obejmujące dwa tematy: orientowanie się w terenie bez mapy oraz praca z mapą wojskową w terenie. Aby móc realizować zajęcia w warunkach zbliżonych do realnych, kadeci udali się na poligon wodny, zlokalizowany przy odnodze Odry – Regalicy.

Podczas szkolenia, uczniowie poznawali zasady orientowania się w terenie bez mapy, posługiwania się busolą, GPS, a także podręcznymi przyrządami pomiarowymi. Następnie, ćwiczyli jak praktyczne określić w terenie kierunki stron świata różnymi sposobami oraz oszacować odległości w terenie. Kolejnym zagadnieniem w ramach terenoznawstwa, było szkolenie w orientowaniu się w terenie z mapą, określanie współrzędnych miejsca stania i przedmiotów terenowych oraz czytanie treści mapy i porównanie z rzeczywistym terenem.

mgr Marek Bednarz